Děti z dětských domovů navštívily projekci filmu Sbohem děcáku!

Ve čtvrtek 30. 5. shlédl nabitý sál inspirativního prostoru holešovické Paralelní Polis a jejího Kina 43 časosběrný dokumentární snímek Sbohem děcáku! režisérky Hany Ludvíkové Muchové a Heleny Třeštíkové.  

Pozvání na projekci přijala Monika Červíčková, poslankyně Parlamentu ČR, členka Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny, Martin Lněnička, ředitel DD Dolní Počernice a 1. místopředseda Federace dětských domovů a dámy Dominika Šenková Michaela Škorníčková z integračního projektu Začni správně organizace yourchance o. p. s.

Dokument sleduje časosběrnou metodou příběhy tří dětí, které opustily „děcák“ a staví se na vlastní nohy. Měly stejnou startovní čáru, ale jejich cesty nabraly strmý a odlišný směr. Jak se sotva plnoletý člověk bez zkušenosti života v rodině dokáže zařadit do společnosti?

Po projekci proběhla živá diskuze k filmu, jeho protagonistům a tématu odchodů dětí z dětského domova do vlastního života dospěláků. Za nejčastější překážky při a po odchodu z dětského domova účastníci debaty označili například nedostatečnou finanční gramotnost dětí a jejich nepřipravenost na hledání práce či vlastního bydlení. „Doprovodná či následná péče o mladé odcházející z dětských domovů je v České republice minimální, a to se podepisuje i na počtu odcházejících mladých lidí, kteří neumějí hospodařit s penězi, takže se brzy zadluží a v nejhorší případech skončí na ulici, zatíženi exekucí, závislí na drogách či alkoholu. Obvykle nemají žádné fungující rodinné zázemí, do něhož se mohou vrátit. Hůře si shánějí práci i bydlení a bez řádné doprovodné péče končí na okraji společnosti či v dluhových pastech,“ uvedla Dominika Šenková, manažerka projektu „Začni správně“ pro Čechy.

Aktuálně často propírané téma dětských exekucí v debatě zmínila poslankyně Monika Červíčková: „Palčivý problém exekucí, který se často týká právě dětí z dětských domovů, vzniká poměrně banálně. Naivitou dětské duše, neschopností dětí z dětského domova reálného nadhledu vůči svým biologickým rodičům,“ uvedla poslankyně a stručně přiblížila příběh chlapce, který, když dostal občanský průkaz, pochlubil se své biologické matce, a jí se následně podařilo na kopii tohoto průkazu uzavřít smlouvu s telefonním operátorem. Nehradila poplatky a nereagovala na upomínky. Exekutor si pak našel dítě v dětském domově. “S právníky pracujeme na tom, aby k takovým případům docházet nemohlo, ve sněmovně nyní ladíme návrh novelizace. Chceme, aby dětské exekuce přecházely na jejich zákonné zástupce. Sama jsem připravila pozměňovací návrh novely, který má zabránit přenesení problému exekuce zapříčiněné biologickým rodičem na pěstouny jako zákonné zástupce dítěte. Doufám, že novelizace tomuto zamezí,“ uzavřela za velkého potlesku přítomných Monika Červíčková.