Koordinátorku Začni správně teď mladí po odchodu z DD potřebují daleko víc

Situace mladých lidí, kteří v této době opustili dětský domov, nebývá pro mnohé z nich jednoduchá. Do obtíží se dnes může dostat kdekdo, těmto mladým však v této tvrdé době chybí pomoc blízkých a rodiny. A právě tu po celé republice nahrazuje projekt Začni správně společnosti yourchance o.p.s. Podpora a pomoc putuje také do dětských domovů.

Ve Zlínském kraji a na Vysočině se koordinátorka Vlasta Holzerová stará o 89 mladých, ze kterých se už bezmála dvě desítky snaží stát na vlastních nohách.

Druhá vlna pandemie je podle Vlasty jiná v tom, že se dokázala rychleji přizpůsobit vzniklé situaci a opatřením. Komunikace s mladými v dětském domově teď probíhá převážně přes sociální sítě a telefonicky. S těmi, co již brány domova opustili se vídá osobně. Pro nejmenovaného mlaďocha teď zajišťovala bydlení v Domě na půl cesty a pomáhala se stěhováním. „Výsledkem je, že má nyní kvalitní zázemí a podmínky pro start do života dospěláka. Mám radost, že to vyšlo tak brzy,“ dodává Vlasta. S mladými řeší Vlasta převážně zvládnutí odchodů z dětského domova, dostatek financí v začátcích, bydlení a práci. Často tito mladí dospělí žádají i o pomoc s vybavením bytu. Někteří zase potřebují jen povzbudit v karanténě nebo jednoduše pokecat.

Vlasta aktuálně pomáhá se změnou práce devatenáctiletému Ricardovi z Bojkovic. V loňském roce dokončil střední odborné učiliště, obor Pekař. Z Dětského domova Bojkovice odešel začátkem loňského července a dnes žije sám v podnájmu. Z biologické rodiny je Ricardo v kontaktu pouze s bratrem, pravidelně si volají. „Odchod proběhl celkem hladce, pomohli mi s ním v domově a taky Vlastička ze Začni správně. Ta je tu se mnou vždy, když potřebuji psychickou podporu nebo radu. Jsme stále v kontaktu. Jsem šťastný, že můžu být součástí projektu Začni správně,“ dodává Ricardo. Vlasta pomáhala Ricardovi po odchodu z DD s hledáním práce. Kvůli pandemii byly možnosti omezené, ale nakonec se podařilo místo operátora ve výrobě celkem brzy sehnat a vyhnout se existenčním problémům. Momentálně mění Ricardo zaměstnání kvůli lepším platovým podmínkám.

Koordinátoři Začni správně (ZS) působí ve všech regionech ČR, kde intenzivně pomáhají konkrétním mladým lidem, kteří se po odchodu z dětského domova ocitli v tíživé životní situaci. Šíře jejich pomoci je veliká. Od stipendií, přes pomoc s bydlením, uplatněním se na trhu práce, domácím hospodařením, po řešení právních otázek, jednání s úřady, ale třeba i s radami, jak se postarat o miminko. Tým koordinátorů ZS poskytuje také kontinuální podporu v 85 % dětských domovů v ČR. Projekt dále připravil a koordinuje platformu Domovy sobě!, kde domovy sdílí příklady dobré praxe a yourchance plošně nabízí nejrůznější formy podpory vychovatelům i dětem. Aktuálně jsme spustili také web Domovy sobě pro vychovatele a další pracovníky v dětských domovech. Jeho posláním je vytvořit komunitu vychovatelů v ČR, sdílet zkušenosti, řešit společně obtížné situace z praxe a být si vzájemně oporou a rádcem.