Mladí lidé z dětských domovů se učili, jak na hledání zaměstnání a bydlení podle svých představ

V neděli 6. října se v Ústí nad Labem odehrálo Tematické setkání projektu Začni správně, který je jedním ze dvou projektů obecně prospěšné společnosti yourchance. Zúčastnilo se ho dvacet tři mladých ve věku mezi patnácti až dvaceti dvěma lety, kteří dorazili se zájmem seznámit se s možnostmi povolání, jak hledat své zaměstnání, na co si dát pozor a jak na zařizování domácnosti. 

Zúčastnění měli možnost diskutovat a dotazovat se na věci, které jsou pro ně nové a nejasné. Získali informace, jaká jsou všední i nevšední povolání, jaké existují typy pracovních smluv, co jsou to pojmy DPČ, DPP, PP, OSVČ a další. Pozornost byla zaměřena také na oblast pracovního práva, mzdu a náležitosti výplatní pásky. „Dozvěděl jsem se nové informace ohledně podnikání a placení daní,“ pověděl Lukáš Pšenička z Dětského domova v České Kamenici.

Můj byt – můj hrad

Celým dnem provázela Githa Ruthová, lektorka projektu Začni správně. Záživnou formou účastníky seznámila se základním i dalším vybavením domácnosti. Mladí měli v malých pracovních skupinách za úkol vybavit si byt a rozhodnout se, jaká místnost bude mít jakou funkci. Následně pak každá skupinka ostatním prezentovala, jak si byt vymysleli a proč právě tak. Cílem bylo především zamyslet se a vžít se do situace při zařizování vlastní domácnosti, co by si v bytě mladí přáli, co by si mohli finančně dovolit a další potřebné. „Setkání pro mě bylo zopakováním si informací, které jsem již znal, ale zajímavým a akčním způsobem jsem si je zde procvičil,“ nechal se po akci slyšet Tomáš Trejbal z Dětského domova v Ústí nad Labem na Severní Terase.

Tematická setkání projektu Začni správně probíhají po celé České republice a do hledáčku si berou i další témata související s integrací dětí z dětských domovů a pěstounské péče. Cílem všech je napomoci tomu, aby se tito mladí dospělí postavili na vlastní nohy a byli schopni žít plnohodnotný a samostatný život. Každoročně yourchance uděluje také ocenění Bílá vrána, které je určeno těm, kteří prošli v průběhu svého života ústavní výchovou nebo náhradní rodinnou péčí a následně ve svém životě uspěli. Letošní udílení cen Bílá vrána 2019 proběhne již 15. října 2019 v Praze. Všichni jste srdečně zváni, registraci lze provést ZDE.