Mladí ze čtyř dětských domovů na severní Moravě zjistili jak na bezpečný sex

V sobotu 15. února se v Ostravě v Kavárně Kaj Café odehrálo tematické setkání pro mladé z dětských domovů o bezpečném sexu. Tak jako dospělí drží suchý únor, rozhodl se projekt Začni správně obecně prospěšné společnosti yourchance přijít s osvětovou akcí nazvanou Růžový únor. Jedná se o první ročník této aktivity, která v únoru probíhá po celé republice.

Desítky mladých nad patnáct let z Dětského domova (DD) Fulnek, DD Frýdek–Místek, DD Melč a DD Úsměv Ostrava zdokonalily na akci své znalosti a přehled o tom, jak se zodpovědně chovat v sexuálním životě. Cílem akce bylo předcházet situacím, kdy děti mají děti.

V dopoledním bloku seznámila lektorka Michaela Škorničková účastníky se základními fakty o lidské sexualitě. Přiblížila jim úskalí nezodpovědného chování a vysvětlila, jak možným nepříjemnostem v budoucnu předcházet. Další program setkání byl založen na známé televizní hře Riskuj, kdy byli mladí rozděleni do týmů, ve kterých si vybírali otázky z oblastí, které s tématem sexuálního a partnerského života souvisí.

 „Bavíme se dnes nejen o tom, jak provozovat bezpečný sex, ale také o tom, jak si sebe sama vážit. Začít sexuálně žít je velký krok. Je o tom, že si uvědomuji, s kým spím. Že se chráním a znám rizika, která se snažím minimalizovat. Důležitá je také důvěra a intimita ve vztahu dvou lidí. A nejdůležitější je, aby byl každý člověk na sex připravený. Takže je to celé hodně o vlastním nastavení a pocitu, který z toho všeho mám. A o tom především je dnešní setkání mladých,” vysvětlila Michaela Škorničková, lektorka a metodička neziskové společnosti yourchance o. p. s.

„Mladí se zarazili hlavně nad pohlavními chorobami. Po zhlédnutí ilustrativních fotek je to nutilo k zamyšlení nad svým chováním. Určitě nebudou mít pohlavní styk s rizikovými osobami. A dívky se budou rozhodovat samy za sebe a vyberou si tu nejvhodnější antikoncepci. Mnohé říkaly, že nechtějí přijít do jiného stavu dříve, než si vybudují zázemí a hlavně, že nebudou spát s partnerem, kterého by nechtěly za otce svých dětí,“ popsala průběh akce Marcela Dytková, koordinátorka projektu Začni správně a mlaďoši Monika, Pavel a Alex.

Šňůra Růžových setkání bude na Moravě pokračovat hned příští sobotu 22. února v Brně.