Mlaďoši se učili etiketě s Janem Čenským

Na co se používá jaká vidlička, kdo vchází první do restaurace nebo jak se správně obléct podle typu akce. To a mnohem více se dozvěděli mlaďoši z projektu Začni správně, kteří v sobotu 23. 3. navštívili Grand Hotel Bohemia  a zúčastnili se Etikety s Janem Čenským a Lenkou Bernardes. Nápad uspořádat zážitkový a vzdělávací den pro děti z dětských domovů se zrodil v hlavě Janě Merunkové a Gábině Křivánkové, zakladatelkám yourchance a projektu Začni správně.

„Jedna z překážek, kterou musí překonat mlaďoši z dětských domovů je pocit, že někam nepatří. Nikdo jim neopakoval, že budou úspěšní a nikdo je neučil, jak se ve společnosti pohybovat, proto jim znalost základních pravidel společenského chování, může dodat potřebnou sebejistotu,“ říká spoluzakladatelka yourchance Jana Merunková.

Mlaďoši akci skutečně nebrali na lehkou váhu, toho si všimli i průvodci, lektoři a moderátoři. „S kolegyní Lenkou Bernardes jsme vždycky nesmírně potěšeni, když vidíme mladé lidi, kteří mají o etiketu skutečný zájem. Dnes se tu sešlo několik desítek elegantních mladých žen a mužů, byl na ně velmi příjemný pohled,“ komentuje sobotní událost Jan Čenský.

Mlaďoši nepodcenili přípravu a přišli skutečně velmi elegantně oblečeni. Některým výběr outfitu zabral mnoho hodin. „Chystala jsem se několik dní dopředu, vyzkoušela jsem asi šestery šaty a nakonec jsem si běžela koupit boty, které se mi hodí k celému modelu,“ popisuje přípravy Alexandra Korbelová z Tachova, která událost hodnotí jako jeden z nejkrásnějších zážitků v životě. „Měla jsem neuvěřitelný pocit, nádherný sál, úžasný program. Pro mě to bylo jako bych byla v pohádce. Jako by princeznu učili, jak se správně chovat,“ usmívá se Saša.

Jako zlatý hřeb programu následoval čtyřchodový oběd, při kterém si všichni vyzkoušeli nově získané informace z přednášky v praxi.

 

Partnery Začni správně jsou Nadace DRFG, KB Nadace Jistota, Mercedes-Benz, Nadace BLÍŽ K SOBĚ a NEWTON Media. Speciální poděkování patří Grand Hotelu Bohemia.

 

Jana Fajfrová

Koordinátorka pro Plzeňský kraj

 

Foto: Miroslav Lepeška