V Praze se sešli mentoři z celé republiky

Školení, které vedla šéfka mentoringu Začni správně Eva Andrés a renomovaný psycholog Jan Uhlíř zanechal ve dvanácti budoucích mentorech hluboký dojem. „Je hodně zvláštní, kolik si toho z pozice běžných lidí neuvědomujeme. Jak normální nám připadají některé způsoby vnímání a chování a přitom pro mladé lidi z dětských domovů jsou normální úplně jiné postupy,“ popisuje své překvapení Irena ze Štemberka, která se rozhodla stát mentorkou kvůli tomu, aby dělala něco, co má smysl. „Moje práce je zajímavá, ale není až tak naplňující, takže hledám něco, co mi oživí běžné chvíle a někomu pomůže,“dodává.

Podobně k tomu přistupuje i Martina z Plzně, která se rozhodla být mentorkou netradičně až potom, co potkala svou mentee. „Moje svěřenka je hodně inspirativní, často se učím já od ní. Je pro mě naprosto fascinující s jakou lehkostí dokáže zvládat i nepříjemné situace a jak jí i přes to chybí sebevědomí,“ vysvětluje mentorka. Čtyřhodinové školení jí dalo prý velmi mnoho. „Mám pocit, že jsem se s panem Uhlířem potkat musela, protože mi dal spoustu zajímavých pohledů na řešení různých problémů. Je strašně důležité mít na koho se obrátit. Pro mě je o to milejší, že mu věřím i jako odborníkovi na danou problematiku,“ říká.

„Mentoři musí být připraveni na určité situace, které je mohou potkat, měli by si sami uvědomovat motivy, jež je vedly k tomu stát se mentory, aby nebyli zklamaní a nebo neměli mylná očekávání,“ vysvětluje psycholog Jan Uhlíř. Je to prý nejjednodušší způsob jak se ubránit vyhoření spolu s duševní hygienou a pravidelnou supervizí. S tím vším mentorům pomůže právě projekt Začni správně.