V Praze se potkali mentoři z celé republiky

Interaktivní přednáška známého výcvikového psychologa PhDr. Daniela Tůmy nebo popis praktických zkušeností dlouholetých mentorů a jejich mentee. I to bylo na programu prvního celorepublikového setkání mentorů, které se pod záštitou yourchance konalo v neděli 17. února 2019 v pražském hotelu Courtyard by Marriott Prague City.

„Sešli se tady všichni mentoři z celé republiky – ti co mají svého mentee i ti, kteří ho zatím nemají. I přesto, že je práce mentorů dobrovolnická, jsou nedílnou součástí týmu projektu Začni správně. Setkání nás všechny obohatilo profesně, protože díky tématů  jako emoční inteligence, vyhoření a hodnoty v pomáhající profesi, jsme se zase dozvěděli o nových přístupech k mentoringu,“ říká Marcela Belicová, která má na starosti napojování mentorů a jejich svěřenců na Moravě.

„Mentor je dobrovolník, obvykle zkušenější či starší člověk, který podporuje toho mladšího nebo méně zkušeného svěřence (mentee). Je mu oporou i rádcem, pomáhá mu lépe poznat a rozvíjet sebe sama, svůj potenciál a své schopnosti,“ vysvětluje Marcela.

Pro mladé lidi z dětských domovů je někdo, kdo jim pomůže se správným startem do dospělého života mnohdy jediná naděje a jediná pomoc v nesnázích. To potvrzuje i Robin Baláž, který má se svou mentorkou Helenou Vachovcovou dnes už přátelský vztah. „Pomáhala mi sehnat zaměstnání, učila mě vařit a radila s péčí o syna,“ popisuje Robin dobu, která pro něj byla jedna z nejtěžších v životě.

Právě od Heleny a Robina se začínající mentoři dozvídali, co je může potkat při budování vztahu s mentee. Vybrat dvojice, které spolu umí komunikovat je opravdová věda. „Mezi mentorem a mentee musí vzniknout vztah založený na důvěře a porozumění. Snažíme se mentora a jeho svěřence vybrat tak, aby si osobnostně vyhovovali a aby mezi nimi vznikla sympatie, která podpoří budoucí spolupráci,“ popiuje koordinátorka mentorů pro Čechy Eva Andrés.

Partnery Začni správně jsou Nadace DRFG, KB Nadace Jistota, Mercedes-Benz, Nadace BLÍŽ K SOBĚ a NEWTON Media.

Foto: Miroslav Lepeška