Téma měsíce: Emoce
Emoce: Tvůj každodenní superpower nástroj
Co kdybych ti řekl, že uvnitř tebe je šest superhrdinů, kteří ti každý den pomáhají zvládat všechno, co tě potká? Jejich jména jsou Radost, Smutek, Strach, Hněv, Znechucení a Překvapení. Každý z nich má svou roli, i když se někdy přetahují o to, kdo bude ve vedení. Ne vždycky to mají v hlavě úplně srovnané, ale když se je naučíš správně využívat, můžou se z nich stát tvoji nejlepší parťáci.
Začneme s Radostí. Radost je přesně ten superhrdina, který ti nakopne energii, když se ti něco povede. Dostane tě do nálady, že všechno je najednou snadné a svět je jedno velké hřiště. Ale i s Radostí je potřeba opatrně. Někdy tě totiž může tak moc rozjet, že zapomeneš, kde jsou hranice, a najednou si myslíš, že zvládneš všechno – a to může vést k problémům, kterým se dalo předejít. Přesto, když s ní umíš zacházet, dělá svět krásnějším místem.
Pak je tady Smutek. Ten na první pohled nevypadá jako někdo, koho bys chtěl ve svém týmu, že? Ale Smutek má své kouzlo. Někdy ti totiž ukáže, že je úplně v pořádku se na chvíli stáhnout a přemýšlet nad tím, co se stalo. Pomáhá ti zpomalit, dát věcem smysl a dojít k tomu, jak se z nich poučit. Pokud se s ním ale necháš až moc zblížit, může tě zatáhnout do místa, kde se cítíš sám a bezmocný. Takže s ním zacházej opatrně, ale nevypouštěj ho úplně.
Strach je asi nejvíc misunderstood ze všech. Je to takový tvůj vnitřní alarm, který ti říká, kdy je potřeba být opatrný. Pomáhá ti vyhnout se nebezpečí a chrání tě před tím, abys udělal něco, čeho bys mohl litovat. Jenže, pokud si ho pustíš moc k tělu, začne tě brzdit ve věcech, které bys jinak rád dělal – ať už je to jít na rande, zkusit novou výzvu, nebo prostě vyzkoušet něco nového. Strach tě chrání, ale musíš ho držet na uzdě, jinak ti bude překážet.
Hněv je naopak hodně energický. Někdy tě donutí vymezit se, říct své názory a stanovit hranice, což je super. Ale když se vymkne kontrole, můžeš snadno zničit něco, co ti naopak hodně záleží – vztahy, důvěru nebo přátelství. Hněv není špatný, když ho zvládneš ukočírovat. Ukáže ti, kde je třeba něco změnit, a dodá ti sílu to udělat.
Znechucení je takový tvůj vnitřní filtr, který tě chrání před věcmi, které by ti mohly ublížit. Ať už je to jídlo, které nevoní dobře, nebo situace, ve které se necítíš příjemně, Znechucení tě udržuje v bezpečí. Jenže někdy tě může taky odříznout od nových zkušeností, protože tě rychle odradí od věcí, které by ve skutečnosti mohly být fajn.
A nakonec Překvapení. Překvapení je takový malý otvírák nových možností. Když se stane něco nečekaného, někdy to tě zaskočí, ale jindy ti to ukáže úplně nové cesty. Překvapení může být tím, co tě vyvede z rutiny a dodá ti nové zkušenosti. Ale bacha, pokud ho necháš převládnout, může tě z toho trochu vykolejit.
No a jak s těmi superhrdiny pracovat? Prvním krokem je uvědomit si, co právě cítíš. Když pojmenuješ své emoce, je to jako bys je vytáhl na světlo a lépe jim porozuměl. Dýchej. To není žádný tajný trik, ale když začneš ztrácet kontrolu, pomůže ti hluboké dýchání dostat se zpět do pohody. Piš si deník – někdy ti pomůže zapsat si své myšlenky a emoce, abys je viděl z jiného úhlu a dokázal se v nich lépe zorientovat. A nezapomeň na pohyb. Jestli jsi naštvaný nebo smutný, fyzická aktivita je skvělý způsob, jak zpracovat přebytečné emoce a uvolnit přetlak. No a pokud se na to necítíš sám, vždycky můžeš požádat někoho o pomoc – sdílení s kamarádem nebo vychovatelem je někdy přesně to, co potřebuješ.
Takže, až tě příště přepadne kterýkoliv z tvých vnitřních superhrdinů, zkus si s ním promluvit a naučit se s ním pracovat. Protože když to zvládneš, máš k dispozici ty nejlepší nástroje pro zvládání všech každodenních výzev. Emoce nejsou nepřítel, ale tvoji spojenci – jen je musíš umět správně používat.