Mentoring 

Mentor je v podstatě zkušenější nebo starší jedinec, jehož hlavním úkolem je pečovat o méně zkušenou nebo mladší osobu, někdy označovanou jako mentee. 

Mentor funguje jako opora a poradce, který pomáhá svému svěřenci pochopit sebe sama, její potenciál a dovednosti.

Tvůj mentor, bude hrát několik klíčových rolí ve tvém životě:

  • bude tvým společníkem na cestě životem,
  • povede tě životem "tam venku", 
  • stane se pozitivním vzorem, kterého můžeš následovat,
  • bude tvou konstruktivní kritikou, která ti pomůže získat realističtější pohled na svět,
  • bude s tebou sdílet radost z úspěchů a splněných snů.

Vztah mezi mentorem a jeho svěřencem je založen na vzájemné spolupráci mezi dvěma rovnocennými partnery, který je stmelován důvěrou a respektem

"Mentor je pro mě kamarád. Podá mi pomocnou ruku, když potřebuji, a to kamarádi dělají. Můžu mu říct, co mě trápí, svůj názor a taky, co se mi nelíbí. Musím říct, že ještě před pěti lety bych na mentora ani nepomyslel. Říkal jsem si, co by se mi pletl nějaký cizí člověk do života, ale teď to vidím úplně jinak. Pomohlo mi i to, když jsem viděl, co se děje u mě doma, v mé pravé rodině. Vlastní máma mě stáhne dolů, ale mentor pomůže. Moc nechápu děti, co mentory nemají a nechtějí je. Doporučil bych to každému."

Robin 

Chceš svého mentora?

Napiš nám a my se ti hned, jak to bude možné ozveme.

Co řekli naši mentee o mentoringu Začni správně?

"Určitě jim to pomůže víc si věřit a uspořádat si vlastní život. Každý má svoje plány, ale určitě je dobré mít k tomu někoho druhého, kdo jim dá oporu a podporu, anebo jim vysvětlí, že ta jejich současná cesta k ničemu nepovede a že by ji měli změnit. Navíc v mentorovi taky můžou najít fajn kamaráda jako mám já."

Roman

"Běžte do toho. Když jsem vyšla z děcáku, měla jsem našetřeno a dostala jsem nějaké peníze i jako odchodné. Pak už jsem to nutné neměla z čeho platit. A byly tu problémy. Mentor nebo mentorka vám právě s tímto může pomoct. Probere s vámi nutné výdaje dospělého života, poradí, na co je třeba peníze mít a když už se do nějakých finančních problémů dostanete, nasměruje Vás, jak z toho ven… Všem to doporučuji." 

Naty

NatyIrena pro mě není jen mentor. Je pro mě něco jako rodina. Je to kamarádka, beru ji se vším. Teď jsme se dohodly, že k ní s malou o víkendu zajedeme. Moc se těším! Máme spolu hezký vztah.

Natálie

"Jsem táta a díky Začni správně mám malého ve své péči. Pomohli mi se vším. Bydlíme v projektovém bytě a navíc mám super mentorku, která mi taky dost pomáhá. Třeba s vařením". "Na svojí mentorce mám rád, že mě nebere jako cizího, i když nepatřím do její rodiny."

Robin

"Je těžké najít člověka, se kterým si sednete se vším všudy. To se nám stalo. Petrovi děkuji, že mi pomáhá nejen s úřady, hospodařením s penězi, ale i radami do života tím správným směrem." 

Josef

"Jsem zastáncem toho, že musí být někdo, kdo nás nějakým směrem vede nebo někam směřuje. Někdo, o koho se můžu opřít. Jsem zastáncem mentorského systému, který se osvědčil i u mě. Jenom je potřeba chtít, opravdu chtít, což velmi zdůrazňuji." 

Miro